Na slovíčko s řediteli Bunkru

26.04.2021/ Od 01.04.2021 vede naši organizaci nový ředitel, Dominik Wijacki, který vystřídal Romana Brzezinu působícího v roli ředitele naší organizace 18 let.

Každý konec je novým začátkem. Mgr. Roman Brzezina přivedl naši organizaci do symbolické dospělosti a ke dni 31.3.2021 skončil na základě svého rozhodnutí na pozici ředitele organizace. Správní rada organizace proto ve výběrovém řízení vybrala ředitele nového, kterým se od 01.04.2021 stal Ing. Dominik Wijacki, MBA, stávající ekonom Bunkru.


 Dominiku, jak jsi se dostal k práci v naší organizaci, kde působíš na pozici ekonoma již 5 let? Proč ses rozhodl právě pro Bunkr?

"V době, kdy bylo vyhlášené výběrové řízení, jsem měl stabilní práci a nijak aktivně jsem si jinou nehledal. Ale pak se ke mně dostal inzerát na pozici ekonoma s tím, že je to v podstatě jen takový finanční manažer, který se trochu stará o rozpočty. Zaujalo mě to a říkal jsem si proč to nezkusit. Do té doby jsem o Bunkru moc informací neměl, věděl jsem jen, že Bunkr provozuje "nějaký" klub a pořádá Studentský ples. Po výběrovém řízení jsem si říkal, že by bylo fajn kdyby to vyšlo a ono to nakonec vyšlo."

Jaká byla tvá motivace pro účast ve výběrovém řízení na nového ředitele organizace?

"V současné době jsem zaměstnaný i mimo Bunkr, takže mou hlavní motivací byla vidina jedné práce, které se budu moci věnovat, s čímž doufám, že budu mít i více volného času. Také jsem to vnímal tak, že organizaci a lidi znám, vím do čeho jdu, což by mi mohlo pomoct."

Přemýšlel jsi už nad tím, jaké budou tvé první kroky na nové pozici?

"Teď nevím, jestli je otázka myšlena tak, kam se půjdu nejdříve podívat nebo co budu chtít jako jednu z prvních věcí udělat :) Bunkr je stabilní organizací, která má vybudované silné jméno v oblasti sociálních služeb, a to nejen v Moravskoslezském kraji, takže o nějakých radikálních krocích neuvažuji. Rád bych ale navázal spolupráci i s dalšími městy v kraji."

Letos přebíráš symbolicky dospělou organizaci, co bys ji při této příležitosti popřál?

"Standardně se přeje štěstí a zdraví, takže i v tomto případě bych rád popřál Bunkru štěstí při výběru pracovníků, kteří jsou jeho součástí, a na kterých celá sociální práce stojí. A pak také zdraví, hlavně to finanční, protože aby mohl Bunkr fungovat, potřebuje mít na to finance. Zároveň bych rád Bunkru popřál, aby se jeho činnost stále rozvíjela a abychom toho o Bunkru v budoucnu ještě hodně slyšeli."


 Romane, jsi jeden ze zakládajících členů naší organizace. Zavzpomínej s námi, jaké byly začátky Bunkru.

„Bylo to akční, šílené, hektické. ???? Na podzim roku 2002 jsme uvažovali, že založíme organizaci, která by podporovala děti a mladé lidi. Na městě říkali, že právě toto v Třinci chybí, tak jsme se do toho pustili. Zakládali jsme organizaci, vyráběli razítko, podávali jsme žádost o dotaci na kraj, sháněli prostory, lidi, dobrovolníky a ani jsme vlastně netušili, co to všechno způsobí. Vše se povedlo, hlavně proto, že jsme měli kolem sebe dobré lidi. Velkou zásluhu na založení a na činnosti organizace má Renča Turoňová, která je etoped, odborník, má k mladým lidem blízko, proto jsme společně spojili síly a šli do toho. Musím říct, že začátky nebyly jen o papírování, společně jsme třeba natírali okna v prvním klubu. Bylo to akční, rychlé a díky skvělým lidem se to povedlo.“

Jak bys organizaci popsal dnes? Za co bys ji osobně vyzdvihl, ocenil?

„Bunkr je skvělý tým profíků, kteří dobře a kvalitně dělají svou práci, mají srdce na pravém místě. Za všechny ty lidi jsem neskutečně rád. Líbí se mi, že můžeme být opravdoví, že si na nic nehrajeme, že si dovolujeme věci pojmenovávat takové, jaké skutečně jsou. Jsme prostě sví a nestydíme se za své názory. Děláme naši práci vždy ve prospěch klientů, a děláme ji fakt dobře.“

Letos organizace slaví symbolických 18 let, ale zároveň ji čeká velká změna – tvůj odchod z pozice ředitele. Co je důvodem tvého odchodu a co plánuješ dál?

„Myslím si, že organizaci i mě samotnému by prospěla změna, proto jsem se rozhodl na pozici ředitele skončit. A také to vidím trošku symbolicky, protože Bunkr má 18 let, tak jej předávám dál, a věřím, že nové vedení přinese nový vítr. Chci ale zůstat ve správní radě organizace, abych mohl organizaci dále podporovat. A co plánuji jinak dál? Jsem farář, takže chci dále podporovat lidi a přinášet naději. Rád bych se také více zapojil do vedení v církvi, kde mohu uplatnit zkušenosti z manažerské pozice v  „nezisku“. Také jsem se aktuálně přihlásil do výcviku koučování, mám první hodiny za sebou, z toho jsem nadšený, moc mě to baví, takže bych chtěl pomáhat lidem v seberozvoji. A rozhodně potřebuji více času pro svou rodinu, přátelé i pro sebe, abych mohl chodit na hory, běhat a dělat věci, které mě baví.“

 Co bys popřál novému řediteli a celému Bunkru do dalších let?

„Novému řediteli přeji, aby nadále měl kolem sebe skvělé lidi, se kterými bude spolupracovat, přeju mu hodně síly, zdraví, energie, a určitě, když bude chtít, jsem k dispozici, abych mu předal své zkušenosti. Bunkru přeji, aby v něm nadále pracovali lidé, kteří jsou nadšeni, kteří svou práci mají jako poslání a dělají ji srdcem. Bunkru přeji také spokojené klienty, aby je Bunkr mohl v životě dál posouvat a podporovat. A potom, aby tady byl ještě minimálně dalších 18 let. ????“