Kde jsem? Úvodní stránka - Další projekty - Mezinárodní výměny mládeže

„Po stopách soužití člověka s přírodou na Slezsku.“

(24. 6. - 3. 7. 2009, Česká republika)

Celá příprava a organizace nás stála hromadu času a pevných nervů. Vždyť nás, hostitele, čekalo 10 dní nabitého programu pro 35 lidí tří národností. Partnery nám byly organizace Society Development Foundation (Bulharsko) a Občianske združenie BIOSPEKTRUM (Slovenská republika).
A pak se to celé spustilo - 29 mladých lidí ze tří zemí doprovázených 6 vedoucími vyrazilo po stopách soužití člověka s přírodou v Praze a na Slezsku a strávili spolu neuvěřitelných 10 dní.
Hlavním tématem byla ekologie pojatá z několika hledisek – zkoumali jsme, jak se žije ve velkoměstě a zda se tam dá najít ještě kousek přírody, navštívili jsme ekologické středisko, nechali se ovlivnit chráněnou přírodou v Beskydech, nechali se oslnit funkční fabrikou a historií těžby uhlí, ochutnali jsme výsledky podnikání šetrného k přírodě. Hledali jsme v sobě odpovědi, jak můžeme ovlivnit přírodu svým vlastním chováním a zamýšleli se nad tím, že ekologie není jen ta dobrá a průmysl ten špatný.
Druhým tématem bylo soužití člověka s člověkem a pouze se jej dotkli skrze pohnutou historii regionu Těšínského Slezska, stejně jako jeho barevné současnosti. Vždyť otázka rasismu a xenofobie je bohužel stále aktuální v naší euro společnosti.

Díky evropského předsednictví ČR ještě během našeho projektu a návštěvy česko-slovenského pomezí, které nebylo, bylo, je a zároveň již opět není hranicí mezi ČR a SK jsme si mohli zastavit u otázky evropského občanství.

Prostě jsme cestovali a bojovali s počasím, poznávali se, soutěžili, hráli si a pracovali, učili se a plnili jsme si své úkoly. Nechybělo nadšení a spontánnost. Celým projektem nás provázela zvědavost, přemýšlení, práce a povinnosti, únava, zábava, ranní únavu, zlost a naštvání, ale především pochopení, všímavost a spolubytí.

Díky tomuto projektu jsme se mohli společně a každý sám za sebe postavit vlastním domněnkám a srovnat si své názory. Neboť je užitečné na tato témata mít vlastní názor.

 

Fotky napoví více:Výměny mládeže 2009 - fotogalerie

EU ČNA Mládež Education and Culture

Kontakt: info@bunkr.cz  | Copyright © 2004-2014 | Webdesign:dj mouka